FAQ – frequently asked questions
10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących treningu dna miednicy.
Trening mięśni dna miednicy jest skierowany do każdej kobiety niezależnie od wieku – czy to w ramach profilaktyki, czy też redukcji istniejącej niewydolności dna miednicy / dysfunkcji pęcherza, inkontynencji, obniżenia narządów miednicy mniejszej lub pozostałych dolegliwości ze strony mięśni dna miednicy.
Jeśli gubi Pani mocz podczas kaszlu, kichania, podnoszenia ciężkich przedmiotów, należy pomyśleć o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Podczas tych aktywności nagle wzrasta ciśnienie śródbrzuszne, czego niewydolne dno miednicy może nie wytrzymać. Jeśli odczuwa Pani silne, częściowo bolesne parcie na pęcherz i dochodzi przy tym czasami do niekontrolowanego wycieku moczu, objawy mogą wskazywać na pęcherz nadreaktywny.
W przypadku pęcherza nadreaktywnego należy najpierw udać się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki. Ukierunkowany trening indywidualny, obejmujący dużą ilość praktycznych informacji będzie z pewnością pomocny w przywróceniu prawidłowej funkcji pęcherza.
Zalecana jest przynajmniej 1,5 – 2 l podaży płynów na dobę. Dobrym punktem orientacyjnym jest tutaj ilość wydalanych w ciągu doby płynów. Wypicie 1,5 l pozwoli usprawnić pracę nerek i pęcherza. Zbyt dużo płynów może jednak pogorszyć dolegliwości związane z pęcherzem.
Celowany trening mięśni dna miednicy z odpowiednimi ćwiczeniami może przynieść bardzo dobry efekt, co pozwoli opóźnić operację, bądź nawet jej zapobiec. Konieczna jest diagnostyka lekarska.
- Ćwiczenia świadomościowe
- Mobilizację
- Wzmacnianie
- Zrozumienie współzależności pomiędzy dnem miednicy a oddechem
- Techniki oszczędzające dno miednicy podczas wykonywania czynności dnia codziennego – pracy, ćwiczeń fizycznych, aktywności w czasie wolnym.
Aby włączyć w codzienne funkcjonowanie świadomość dna miednicy, umiejętność relaksacji i aktywacji dna miednicy, zalecamy przynajmniej 7 jednostek treningowych w odstępach tygodniowych. Aby utrwalić zdobyte umiejętności warto po paru miesiącach pojawić się na zajęciach BeBo.
Dolegliwości ze strony pęcherza mogą pojawić się w każdym wieku. Każdorazowo powinny podlegać kontroli lekarskiej. Stres, infekcje, przeciążenia np. podczas uprawiania aktywności fizycznej mogą stanowić przyczynę przejściowych dolegliwości ze strony pęcherza lub dna miednicy.
Wielokrotne oddawanie moczu w nocy może negatywnie wpływać na wypoczynek nocny i prowadzić w długotrwałej perspektywie do permanentnego przemęczenia, zaburzeń koncentracji lub bólu głowy. Przyczyną nie zawsze jest stan chorobowy. Czasami konieczność wstawania do toalety zależy po prostu od ilości płynów przyjmowanych tuż przed zaśnięciem. Jeśli jednak wypija się prawidłową ilość płynów a parcie na pęcherz powoduje wybudzenie ze snu częściej niż dwukrotnie w ciągu nocy, klasyfikuje się to jako nykturię. Tę należy zdiagnozować u lekarza, aby wykluczyć zmiany spowodowane przez choroby przewlekłe (np. cukrzycę).
W stadium początkowym schorzeń dotyczących mięśni dna miednicy i pęcherza objawy mogą zostać zredukowane dzięki celowanemu treningowi dna miednicy. W stadiach zaawansowanych trening może stanowić doskonałe uzupełnienie procesu leczenia. Warunkiem koniecznym jest jednak zawsze dobra świadomość i odczuwanie mięśni dna miednicy, regularność w wykonywaniu ćwiczeń oraz optymalna integracja tej grupy mięśniowej w czynności dnia codziennego. Sukces zależy w dużej mierze od przyczyn leżących u źródła problemu i dających objawy.
Najlepiej w takim wieku, w którym zwiększa się świadomość swojego ciała i rodzi się poczucie odpowiedzialności za siebie. Zawodowym sportowcom, zarówno mężczyznom, jak i kobietom, trening mięśni dna miednicy zalecany jest najczęściej już od 18-20 roku życia.
Nie, trening dna miednicy odbywa się w luźnym stroju sportowym.
- ćwiczenia świadomościowe
- napinanie i rozluźnianie
- mobilizację
- wzmacnianie mięśni dna miednicy
- ćwiczenia oddechowe i rozluźniające
- wypracowanie poprawnych nawyków przy pracy, podczas uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu
- zapoznanie się z zalecaną literaturą uzupełniającą: BeBo®– poradnik zawierający teorię i praktyczne ćwiczenia
Tak, dzięki lepszemu ukrwieniu dna miednicy mężczyzna zachowuje swoją witalność. O zaburzeniu mówimy wtedy, gdy niemożność uzyskania erekcji trwa dłużej niż 6 miesięcy. Takie zaburzenie może być uwarunkowane wieloma czynnikami, zarówno fizycznymi, jak i psychospołecznymi. Dopiero uporanie się z przyczynami problemu stwarza możliwość osiągania długotrwałych efektów treningu dna miednicy. Na podstawie przeprowadzonego badania na grupie 124 mężczyzn w Niemczech można było dowieść, że u 80% badanych po 16-tygodniowym, odpowiednio ukierunkowanym treningu dna miednicy nastąpiła poprawa zdolności erekcyjnej – w porównaniu z 74% mężczyzn przyjmujących Viagrę oraz 18% badanych, którzy otrzymali placebo. (wg raportu tyrolskiego dziennika „Tiroler Tageszeitung“ 03/2015)
Badanie profilaktyczne prostaty zalecane jest od 40. roku życia. Obejmuje ono głównie badanie palpacyjne prostaty przez odbyt (cyfrowe badanie proktologiczne) oraz określenie poziomu PSA (specyficzny antygen prostaty). Niemniej jednak jednorazowe określenie stężenia PSA nie wystarczy, należy obserwować tempo wzrostu PSA w określonym czasie. Wzrost stężenia PSA może wystąpić przykładowo po odbyciu wycieczki rowerowej, ale również wskazywać na łagodny przerost lub zapalenie prostaty. Rozpoznanie kliniczne można w razie potrzeby uzupełnić diagnostyką obrazową (transrektalne USG, USG 3D, MRI) lub biopsją.
Już pierwsza konsultacja z terapeutą dna miednicy podnosi na duchu, ponieważ o swoim problemie można porozmawiać ze specjalistą. Uzyskane w ten sposób wskazówki i środki zaradcze do stosowania po operacji mogą pomóc w zredukowaniu stresu, a tym samym przyczynić się do odzyskania wewnętrznego spokoju, dzięki któremu z kolei możliwe będzie znalezienie pozytywnego i racjonalnego rozwiązania! Wczesne wykrycie raka umożliwia przeprowadzenie operacji, a tym samym pomaga zaoszczędzić wiele nerwów. W większości przypadków odzyskanie zdolności erekcji i ejakulacji (eliminacja problemu suchego wytrysku) możliwe jest dzięki wzmocnieniu odpowiednich mięśni. Gwarancji jednak nie ma.
Idealnie jest, jeśli mężczyzna zapozna się z ćwiczeniami świadomościowymi, wzmacniającymi i rozluźniającymi mięśnie dna miednicy jeszcze przed operacją.
W wielu przypadkach inkontynencja może być skutkiem zabiegu operacyjnego. Dzięki ćwiczeniom prowadzonym pod okiem specjalisty, które mają na celu wzmocnienie siły mięśni zwieracza, możliwe jest uzyskanie poprawy, a nierzadko również całkowite pozbycie się tej przykrej dolegliwości (gwarancji jednak nie ma). Decydującą rolę odgrywa aktywacja dna miednicy podczas codziennych czynności oraz dostosowanie środowiska pracy do indywidualnych potrzeb.
TAK! Po zagojeniu się rany można wrócić do pełnej aktywności fizycznej. Dostosowany do indywidualnych potrzeb trening dna miednicy pomaga w trwałym powrocie do zdrowia. Dno miednicy można aktywować podczas uprawiania sportu.
Przykład terapeuty dna miednicy: po operacji prostaty i pozytywnie zakończonym treningu dna miednicy ukończył Federalną Akademię Sportu (Bundessportakademie) w Innsbrucku, uzyskując dyplom instruktora fitness. Podczas ćwiczeń na siłowni zwracał uwagę na aktywowanie mięśni dna miednicy w sposób bardziej świadomy.
W przypadku odczuwania lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu, gdy strumień moczu jest słaby i często przerywany, należy w pierwszej kolejności zasięgnąć porady u urologa, który ustali przyczynę odczuwanych dolegliwości.
Należy pamiętać również o wypełnieniu kwestionariusza zdrowia. W przypadku wystąpienia wątpliwości konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Współpraca urologa z terapeutą jest niezwykle ważna.
Zaleca się skorzystanie z co najmniej 7 jednostek treningowych z tygodniowym odstępem, aby nauczyć się integrować ćwiczenia świadomościowe, oddechowe, napinanie, rozluźnianie i wzmacnianie mięśni dna miednicy z codziennymi czynnościami!
Odzyskana dzięki treningowi radość życia, witalność, charyzma i pozytywne nastawienie staną się nieocenioną inwestycją w przyszłość!