Czy trening mięśni dna miednicy wydaje Ci się nudny? Masz wrażenie, że brak w nim dynamiki i tak naprawdę nic się nie dzieje? Nic bardziej mylnego! Ćwiczenia okolicy krocza to nie tylko naprzemienne napinanie i rozluźnianie. Wykonywane w skupieniu i z zaangażowaniem stają się niezwykłą przygodą prowadzącą wprost do poprawy jakości życia. Zwracając uwagę na wszystkie składowe treningu, czyli elementy wzmacniające, rozluźniające, mobilizujące, świadomościowe jak również na świadomą aktywację dna miednicy w czasie codziennych zajęć, można dojść do wniosku, że jest to niesamowicie bogata forma pracy z własnym ciałem, z której korzyści czerpie nie tylko okolica krocza, ale również cały organizm, który stanowi jedną całość.
Specjalistyczne szkolenia z zakresu treningu dna miednicy
Co więcej, znając fundamentalne założenia treningu według koncepcji BeBo®, można modyfikować i urozmaicać ćwiczenia według własnych potrzeb. Proponowana przez nas forma pracy daje możliwość zarówno ćwiczeń indywidualnych, jak i grupowych, na przykład podczas warsztatów BeBo®. Ponadto, można wykorzystywać różnorodne przybory, które uczynią trening ciekawszym, a niejednokrotnie nawet trudniejszym. Są to między innymi różnych rozmiarów kliny, dyski sensomotoryczne, a także piłki.
W dzisiejszym artykule pokażemy Ci, Drogi Czytelniku dlaczego warto korzystać z różnych akcesoriów w czasie treningu, zaprezentujemy przykładowe urządzenia do ćwiczeń mięśni Kegla oraz przedstawimy zalety ćwiczeń mięśni dna miednicy na piłce. Warto, abyś przed lekturą niniejszych rozważań zajrzał do wcześniejszych wpisów na blogu, które wprowadzają w fascynujący świat podstawowych ćwiczeń okolicy krocza.
Proste rozwiązania, czyli ćwiczenia mięśni dna miednicy na piłce
Wykorzystanie piłek daje nam możliwość kreatywnego modyfikowania treningu. W zależności od ich wielkości i stopnia twardości, sposób w jaki je użyjemy będzie miał różne cele. Najmniejsze, dość miękkie piłeczki mogą być pomocne w automasażu krocza. Siedząc na nich możemy wykonywać poszczególne ćwiczenia, zwracając szczególną uwagę na elementy mobilizujące, czyli wszelkie ruchy „przetaczające” miednicę: do przodu, do tyłu lub na boki. Warunkiem wykorzystania tego przyboru jest brak dolegliwości bólowych wywołanych siedzeniem na takiej piłeczce. Nie powinno się jej stosować w przypadku jakichkolwiek niezagojonych ran i urazów (łącznie z szyciem) w obrębie krocza, dopóki tkanki nie będą wygojone.
Idąc dalej, ćwiczenia mięśni dna miednicy na piłce softball pozwalają na przyjęcie pozycji odwróconych, co jest niezwykle cenne w przypadku problemów z obniżeniem narządu rodnego. Sprawdza się również doskonale, jeśli chcemy poprawić zmysł równowagi i stabilność naszego ciała. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że pompując ją, samodzielnie można dobrać stopień wypełnienia jej powietrzem. Dzięki temu, że jest ona miękka i elastyczna, trening staje się komfortowy dla każdego, a pozycje wyjściowe – wygodne. W przypadku, w którym okaże się, że wykorzystanie piłki softball podniosło poziom trudności za wysoko, to można zastąpić ją dyskiem sensomotorycznym lub klinem.
Ze wszystkich piłek, chyba najbardziej znane są te dużych rozmiarów, które bardzo często są używane podczas zajęć fitness, aerobiku, a nawet na sali porodowej. Zapewniamy, że ćwiczenia mięśni dna miednicy na piłce tego rodzaju również są możliwe – szczególnie przy elementach mobilizacyjnych, relaksacyjnych. Jej wykorzystanie daje również możliwość przyjęcia pozycji i wykonania ćwiczeń, które są korzystne w przypadku występowania dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.
Jak widzisz, przedstawione przez nas przybory dają wiele korzyści, a ubogacając poszczególne elementy treningu czynią go o wiele bardziej atrakcyjnym. Każde z zaproponowanych urządzeń do ćwiczeń dna miednicy możesz nabyć w sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym lub na naszej stronie internetowej.
Kulki do ćwiczeń dna miednicy – pomagają czy szkodzą?
Kolejną część naszego tekstu chcemy poświęcić dosyć kontrowersyjnym akcesoriom – kulkom do ćwiczeń dna miednicy. Całkiem możliwe, że słyszałeś już o tzw. kulkach gejszy. Umieszcza się je w pochwie w celu wzmocnienia tkanki mięśniowej krocza. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy faktycznie zamierzony efekt zostaje osiągnięty. Ze względu na brak składowej rozluźnienia, zbyt długie utrzymywanie ich w pochwie sprzyja nadmiernemu napięciu okolicznych tkanek (hipertonii), co w dalszej perspektywie prowadzi do przemęczenia tkanek i ich niewydolności – zatem skutek jest całkowicie odwrotny niż założony cel wzmocnienia mięśni. Jeżeli koniecznie chcesz skorzystać z tego typu przyboru, to pamiętaj, że może to być maksymalnie kilka minut – w ramach urozmaicenia szeroko pojętego treningu dna miednicy. Nie zaleca się także stosowania ich jako samodzielnej formy profilaktyki lub terapii – nie zastąpią właściwej, sumiennej pracy z własnym ciałem. Kulki do ćwiczeń dna miednicy są szczególnie odradzane kobietom z obniżeniem narządów rodnych. W ich przypadku, akcesorium bardzo często jest podtrzymywane przez zagłębienie ściany pochwy, a nie przez aktywację mięśni Kegla, co stanowi dodatkowe obciążenie dla osłabionych tkanek.
Na podobnej zasadzie działają tzw. stożki dopochwowe, które są urządzeniem do ćwiczeń dna miednicy przepisywanym przez lekarza specjalistę. Zwykle mamy do czynienia z kompletem kilku stożków o różnym ciężarze. Zaczynając od najlżejszych, kobiety aplikują je w pochwie na kilka minut w celu wzmocnienia tkanki mięśniowej, z czasem zwiększając ciężar. Tak jak w przypadku kulek gejszy, również tutaj niedopuszczalnym jest noszenie stożka przez dłuższy czas, ponieważ będzie to prowadziło do hipertonii dna miednicy, a następnie obniżenia jego wydolności.
Zdania co do zasadności stosowania zarówno stożków dopochwowych, jak i kulek do ćwiczeń dna miednicy są podzielone, a temat pozostaje kontrowersyjny. Nie mniej jednak należy mieć świadomość, że żadna z tych form nie zastąpi właściwego treningu, co więcej – w odłączeniu od niego korzystanie z nich może mieć katastrofalne skutki dla wydolności dna miednicy.
Urządzenie do ćwiczeń dna miednicy, które jest pomocne w treningu
Warto zauważyć, że w codziennych zmaganiach i dobrych postanowieniach z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie. Obecnie rynek inżynierii medycznej ma bogatą ofertę różnorodnych rozwiązań mających na celu urozmaicenie i zwiększenie skuteczności terapii uroginekologicznej. Większość z nich może być stosowana pod czujnym okiem fizjoterapeuty, który w swoim warsztacie pracy wykorzystuje między innymi urządzenia do elektrostymulacji i biofeedback’u. Mnogość przyjętych rozwiązań sprawia, że są to narzędzia z powodzeniem wykorzystywane zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Cieszy fakt, że coraz więcej gabinetów decyduje się na rozszerzenie swojej pracy terapeutycznej o nowoczesne technologie. Dzięki temu możliwy jest rozwój telemedycyny, która sprawia, że terapia wychodzi poza ściany gabinetu i staje się skuteczniejszą.
Urządzenia do ćwiczeń mięśni Kegla, które wykorzystują możliwości teleinformatyczne (np. aplikacje i gry na smartfonie połączone ze specjalistyczną sondą) ułatwiają naukę ich prawidłowego skurczu i rozluźnienia, a także wymagają pełnego skupienia i utrzymują zaciekawienie osoby ćwiczącej przez cały czas jednostki treningowej.
Mamy nadzieję, że nasze dzisiejsze rozważania przekonały Cię, Drogi Czytelniku, że trening struktur mięśniowych krocza wcale nie musi być nudny. Mnogość akcesoriów dostępnych na rynku czyni go angażującym wyzwaniem i przygodą na całe życie. W doborze przyborów ogranicza nas tylko kreatywność (oraz ewentualne przeciwwskazania do niektórych elementów treningu).
Korzystając z urządzeń do ćwiczeń dna miednicy będziesz mógł poprawić efekty swojej pracy. O każde z omówionych dziś rozwiązań warto zapytać fizjoterapeutę lub trenera (jeśli uczestniczysz w zajęciach grupowych). Pozwoli to na zaprojektowanie indywidualnego planu działania dopasowanego tylko do Ciebie – Twoich potrzeb i zainteresowań.
Źródła:
- Keller Y., Krucker J., Seleger M.: W drodze do istoty kobiecości. Trening dna miednicy. Wydanie II rozszerzone; Kraków 2019.
- Seleger M., Krucker J., Keller Y., Trinkler F.: Trening dna miednicy. Ukryta siła mężczyzny. Poprawa jakości życia i potencji. Wydanie I; Kraków 2020.
- Tanzberger R., Kuhn A., Möbs., Baumgartner U.: Dno miednicy. Fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie. Koncepcja Tanzberger®. red. Edward Saulicz. Wydanie 3. Edra Urban & Partner. Wrocław 2020.