Wraz z wciąż zwiększającym się dostępem do wiedzy dochodzi do poszerzania się ofert usług medycznych. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się coraz węższymi dziedzinami medycyny. Taki trend zauważa się także w polskiej i zagranicznej rehabilitacji. W wielu miastach na mapie naszego kraju pojawiły się w ostatnich latach gabinety fizjoterapeutyczne, których zakres działania ogranicza się do pełnienia wysokiej jakości usług ukierunkowanych na konkretne schorzenia uroginekologiczne, stomatologiczne czy podologiczne. Są nawet miejsca, gdzie oferowana jest tzw. fizjoterapia estetyczna skupiająca się na wspieraniu działań chirurgów plastycznych i nie tylko.
W dzisiejszym tekście chcemy przybliżyć Ci, Drogi Czytelniku działalność rehabilitacji uroginekologicznej, której wartość jest z roku na rok coraz bardziej doceniania, a popularność rośnie.
Specjalistyczne szkolenia z zakresu treningu dna miednicy
CZYM JEST FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA?
Fizjoterapia uroginekologiczna jest głównie ukierunkowana na wspieranie pracy układu moczowo-płciowego. Odbywa się to poprzez odpowiedni trening i terapię tkanek otaczających miednicę. Bardzo często, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, specjaliści tej dziedziny oceniają funkcjonowanie całego ciała, ponieważ organizm człowieka jest tak zaprojektowany, aby żadna część nie działała bez wpływu na inną – wszystkie tkanki ściśle ze sobą współpracują. W sytuacji, w której ta synchronizacja się zaburzy, to wtedy pojawia się ból, ograniczenia ruchu i inne dysfunkcje.
Rehabilitanci specjalizujący się w fizjoterapii uroginekologicznej muszą ukończyć 5-letnie studia wyższe, aby móc posługiwać się prawem wykonywania zawodu. Konkretne umiejętności praktyczne ukierunkowane na dziedzinę, o której mówimy, zdobywa się poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach kształcenia podyplomowego oraz w licznych konferencjach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że terapia uroginekologiczna dotyczy nie tylko kobiet, ale także mężczyzn (choć stosunkowo mało mówi się o tym w przestrzeni publicznej) – doświadczających zaburzeń układu moczowo-płciowego, związanych na przykład z zabiegami operacyjnymi w obrębie prostaty.
Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „uroginekologia fizjoterapia”, otrzymasz wiele propozycji miejsc, gdzie można skorzystać z terapii uroginekologicznej. W większości są to prywatne gabinety zajmujące się tą dziedziną. Fizjoterapeuci o tych umiejętnościach chętnie współpracują także ze szkołami rodzenia, oddziałami położniczo-ginekologicznymi, a także z siłowniami i klubami fitness.
KIEDY DO FIZJOTERAPEUTY UROGINEKOLOGICZNEGO?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, kiedy iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego i czy właśnie do niego powinieneś się zgłosić, to zapewniamy, że na tego typu konsultację zawsze jest dobry moment – bez względu na wiek i płeć. Objawy i dysfunkcje, przy których występowaniu zaleca się ocenę fizjoterapeutyczną to między innymi:
- epizody mimowolnej utraty moczu (nawet kropelka może świadczyć o niewydolności tkanek krocza),
- niekontrolowana utrata gazów, stolca, a także związane z tym zabrudzenie bielizny,
- wszelkie dolegliwości bólowe związane ze strukturami krocza, np. podczas współżycia seksualnego, aplikacji tamponów lub korzystania z toalety,
- uczucie świądu, pieczenia, palącego bólu sromu, mogące świadczyć o wulwodynii (jeżeli wykluczone zostały inne przyczyny, np. infekcje),
- bolesne miesiączkowanie,
- problemy z wypróżnianiem,
- uciążliwe objawy związane z blizną np. po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu,
- obniżenie narządów rodnych,
- endometrioza.
Fizjoterapia uroginekologiczna to nie tylko pomoc przy powyższych dolegliwościach. Jest to dziedzina, której niezwykle ważnym elementem jest profilaktyka i edukacja społeczeństwa w kwestiach zdrowia uroginekologicznego. Dlatego z tego typu konsultacji mogą korzystać także osoby zdrowe, które chcą uniknąć wyżej wymienionych problemów. Innym obszarem zainteresowań rehabilitacji uroginekologicznej jest interdyscyplinarna opieka nad kobietami w ciąży, po porodzie, a nawet konsultacje związane z trudnościami z zajściem w ciążę.
Warto wiedzieć, że rozpoczęcie rehabilitacji uroginekologicznej powinno być poprzedzone wizytą u lekarza w celu wykluczenia infekcji, zakażeń grzybiczych, nowotworów i innych chorób wymagających konkretnej interwencji farmakologicznej. W przypadku kobiet przygotowujących się do porodu, zgoda lekarza prowadzącego ciążę jest zwykle niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia współpracy z fizjoterapeutą.
JAK WYGLĄDA TERAPIA UROGINEKOLOGICZNA?
Jeśli masz obawy przed skorzystaniem z usług fizjoterapii uroginekologicznej, to najważniejsze co musisz wiedzieć to fakt, że pierwsza konsultacja zwykle niczym nie różni się od wizyty u specjalisty „od innych obszarów”. Podobnie wszystko rozpoczyna się od rozmowy, która ma na celu zebranie wywiadu umożliwiającego dalsze ukierunkowanie diagnostyki funkcjonalnej oraz zaprogramowanie odpowiedniej terapii. Dalsza ocena Twojego problemu opiera się na tzw. badaniu przedmiotowym, podczas którego fizjoterapeuta zbada zakresy ruchomości w stawach, napięcie tkanek miękkich oraz siłę i wytrzymałość mięśni. Nieodłącznym elementem oceny uroginekologicznej jest obserwacja postawy ciała oraz oddechu. Jeżeli zakres usług gabinetu będzie na to pozwalał, to możliwe, że terapeuta posłuży się badaniem USG, aby diagnostyka była jeszcze bardziej precyzyjna.
Gdyby problem, z którym zgłosisz się do gabinetu wymagał badania „per vaginum” lub „per rectum” to będzie konieczne wyrażenie zgody na piśmie. Pamiętaj, że jej brak wcale nie wyklucza przeprowadzenia terapii fizjoterapeutycznej. Rehabilitant zna narzędzia i techniki, którymi może Ci pomóc bez konieczności rozbierania się – nie zawsze jednak będą one tak precyzyjne jak bezpośrednia praca na dysfunkcyjnych tkankach.
Na podstawie powyżej opisanego badania ustala się cele i przebieg terapii uroginekologicznej. Jej działanie opiera się na takich narzędziach jak: terapia manualna, ćwiczenia, zabiegi fizykalne, biofeedback oraz edukacja. Największe znaczenie dla skuteczności przedsięwziętych działań mają jednak sumienność i regularność w wykonywaniu zadań zleconych przez fizjoterapeutę do domu oraz konsekwentna zmiana codziennych nawyków.
Pamiętaj, że stan tkanek budujących okolicę krocza i miednicy jest kluczowy dla Twojego ogólnego zdrowia i samopoczucia. Dlatego nie wahaj się skorzystać z wizyty u terapeuty uroginekologicznego, jeśli doświadczasz jakichkolwiek omówionych dzisiaj, niepokojących objawów.