Ogromna część naszej pracy jest poświęcona edukacji naszych klientów, pacjentek, pacjentów i wszystkich gości naszej strony internetowej. Pasjonujemy się rozpowszechnianiem wiedzy na temat szeroko pojętego zdrowia, profilaktyki i terapii zaburzeń związanych z dnem miednicy. Treści, które oferujemy czytelnikom bloga najczęściej dotyczą różnych problemów uroginekologicznych, ich przyczyn i metod leczenia. Każdego dnia staramy się wykorzystać jak najwięcej okazji, aby uczyć treningu mięśni dna miednicy.
Chcielibyśmy, aby dzisiejszy wpis przybrał nieco inną formę niż dotychczas. Adresujemy go do wszystkich pracowników służby zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów), trenerów personalnych, instruktorów wszelkich form rekreacji ruchowej, instruktorów fitness, jogi i pilatesu oraz każdego kto pracuje z układem ruchu. Spróbujemy zastanowić się, dlaczego warto poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zdrowia dna miednicy oraz jakie to ma znaczenie w codziennej pracy z klientami i pacjentami. Ponadto postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy zawsze warto inwestować w szkolenia o tematyce uroginekologicznej, np. w kursy treningu mięśni dna miednicy.
Specjalistyczne szkolenia z zakresu treningu dna miednicy
Umiejętności i wiedza, które można zdobyć podczas kursów uroginekologicznych dla fizjoterapeutów
Skoro trafiłeś na ten wpis, to prawdopodobnie poszukujesz informacji na temat kursów uroginekologicznych dla fizjoterapeutów. Zacznijmy zatem od kwestii podstawowych i odpowiedzmy na pytanie, czego dokładnie można nauczyć się podczas szkoleń mięśni dna miednicy. Obecnie wiele firm kształcenia ustawicznego ma w swojej ofercie szeroki zakres warsztatów dotyczących funkcjonowania narządów miednicy mniejszej. Mogą być to wielomodułowe kursy dla fizjoterapeutów, położnych i lekarzy (zakończone egzaminem i certyfikatem), albo kilkudniowe, a nawet jednodniowe zjazdy w formie krótkich warsztatów. Biorąc w nich udział poznasz:
- anatomię i fizjologię układów moczowo-płciowego oraz mięśniowo-powięziowego miednicy,
- mechanizmy prowadzące do pojawienia się różnych dysfunkcji uroginekologicznych takich jak: nietrzymanie moczu i stolca, zespoły bólowe miednicy, zaburzenia seksualne, zaparcia, obniżenie narządu rodnego, rozejście mięśnia prostego brzucha i wiele innych,
- formy leczenia i zapobiegania powyższym problemom,
- metody szeroko pojętej fizjoterapii mięśni dna miednicy, zawierające techniki terapii manualnej i zabiegi fizykoterapeutyczne,
- podstawowe zasady prowadzenia skutecznego i prawidłowego treningu mięśni dna miednicy,
- metody pracy z kobietami w ciąży i połogu,
- zasady postępowania z pacjentkami i pacjentami po zabiegach chirurgicznych w okolicy brzucha i krocza.
Kto może prowadzić fizjoterapię i trening mięśni dna miednicy?
Z praktycznego punktu widzenia organizatorzy szkoleń mięśni dna miednicy informują w regulaminach, kto może wziąć udział w kursie i do kogo jest on skierowany (fizjoterapeuci, trenerzy, instruktorzy, pielęgniarki, położne, lekarze czy studenci). Udział w wielu z nich ma sens tylko pod warunkiem, że posiada się podstawową wiedzę z zakresu uroginekologii.
Odpowiadając na pytanie postawione powyżej, fizjoterapię mięśni dna miednicy (kinezyterapia, fizykoterapia, terapia manualna) mogą planować i prowadzić tylko fizjoterapeuci, którzy ukończyli studia i posiadają prawo wykonywania zawodu – to właśnie do nich najczęściej są skierowane szkolenia uroginekologiczne. Zupełnie inaczej wygląda kwestia treningu mięśni dna miednicy, który może stanowić element rekreacji ruchowej. Jego prowadzeniem zajmują się nie tylko rehabilitanci, ale również instruktorzy fitness, pilatesu, jogi, trenerzy personalni i położne. Tak naprawdę może być to każdy kto posiada zweryfikowaną wiedzę i umiejętności praktyczne. Wiedza o fizjoterapii mięśni dna miednicy może być przydatna również w pracy lekarza i pielęgniarki. Obecnie coraz więcej mówi się o holistycznym podejściu do zdrowia. Jest to kierunek, który należy obrać w każdej profesji pracującej z ciałem, aby skutecznie poprawiać jakość życia klientów i pacjentów. Jest to podstawowy powód, dla którego warto posiadać wiedzę w zakresie uroginekologii bez względu na zawód, który się wykonuje. Coraz więcej osób zmaga się np. z nietrzymaniem moczu lub zespołami bólowymi, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie – niestety nie zawsze trafiają oni w pierwszej kolejności do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Posiadając podstawową wiedzę, zdobytą podczas kursów treningu mięśni dna miednicy jesteśmy w stanie nakierować pacjenta na właściwy tor postępowania oraz wyedukować go w zakresie zdrowych nawyków i podstawowych ćwiczeń poprawiających funkcjonalność przepony moczowo-płciowej. Zwróćmy uwagę także na to, że nie każda pacjentka podczas wizyty u lekarza, pielęgniarki czy w czasie treningu ruchowego przyzna się do swoich wstydliwych objawów. Rozmowa na temat zaburzeń dna miednicy powinna być stałym elementem badania lekarskiego lub planowania zajęć ruchowych na siłowni. Zastosowane leczenie, dobrane lekarstwa lub zaprogramowane ćwiczenia treningowe nie powinny pogarszać funkcjonowania układu moczowo-płciowego, a niestety bardzo często dochodzi do takich sytuacji. Właśnie dlatego, niezwykle ważnym jest, aby szkolenia mięśni dna miednicy były stałym elementem kształcenia młodych fizjoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek, położnych, trenerów i instruktorów rekreacji ruchowej.
„Top 5 szkoleń” – Czy każdy musi odbyć polecane kursy dla fizjoterapeutów?
Stałe podnoszenie swoich kwalifikacji jest nieodłącznym elementem zawodów medycznych oraz tych związanych z ruchem i rekreacją. Duży wybór polecanych kursów dla fizjoterapeutów sprawia, że bardzo trudno jest zdecydować się na jeden z nich. Jakimi kryteriami należy się kierować, aby umiejętności zdobyte podczas szkolenia faktycznie przyczyniły się do poprawy jakości świadczonych usług?
Na stronach i forach internetowych można znaleźć mnóstwo ofert szkoleniowych. Czy warto kierować się tego typu listą polecanych kursów dla fizjoterapeutów? Z pewnością przydatna może okazać się lektura opinii na temat konkretnego szkolenia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że każdy pracuje w innej dziedzinie, z różnymi grupami pacjentów i klientów. To właśnie jest najważniejszym kryterium przy wyborze dalszej ścieżki podnoszenia swoich kwalifikacji. Zastanów się, jak wykorzystasz umiejętności zdobyte podczas kursu i w jaki sposób przełoży się to na jakość oferowanych usług. Jako fizjoterapeuci i instruktorzy treningu mięśni dna miednicy uważamy, że podstawy wiedzy z tego zakresu są niezwykle przydatne w każdej pracy z układem mięśniowo-szkieletowym – bez względu na zawód, który się wykonuje. Nie znaczy to jednak, że każdy powinien odbyć serię kursów uroginekologicznych dla fizjoterapeutów. Może wystarczy krótki dzień warsztatowy wprowadzający w te zagadnienia? To samo dotyczy innych, wąskich dziedzin w świecie fizjoterapii. Warto się orientować w temacie, ale nie trzeba znać się na wszystkim. Zawsze można odesłać klienta do innego specjalisty, który będzie potrafił pomóc.
Na zakończenie, chcielibyśmy odnieść się do coraz częściej pojawiających się zaburzeń uroginekologicznych. Przypuszcza się, że w ciągu najbliższych lat ich występowanie wzrośnie o 35%! Z tego względu konieczną jest organizacja łatwo dostępnej fizjoterapii ukierunkowanej na ten rodzaj dysfunkcji. Każda osoba pracująca z ruchem jest w stanie ułatwić pacjentom i klientom dostęp takiej terapii poprzez zdobywanie potrzebnych umiejętności w trakcie kursów treningu mięśni dna miednicy. Jeżeli chciałbyś poszerzyć swój warsztat pracy o techniki i metody uroginekologiczne to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych szkoleń. Jeśli masz pytania i wątpliwości to chętnie poruszymy je podczas kontaktu telefonicznego lub poprzez pocztę elektroniczną. Nie wiemy czy proponowane przez nas szkolenia znajdują się na listach polecanych kursów dla fizjoterapeutów, ponieważ chcemy abyś sam zdecydował czy warto wziąć w nich udział i rozpocząć nowy rozdział w podejściu do pracy z układem ruchu 😊. Coraz więcej kobiet i mężczyzn poszukuje pomocy w walce z zaburzeniami w obrębie dna miednicy – może następnym razem ktoś przyjdzie do Ciebie?
Źródło:
- Alaniz G., Dods M., Dackovic H., Mascola M., Moreira K., Dufour S.: Pre-Licensure Inter-Professional Perspectives: Pelvic Health Physiotherapy. Physiother Can. 2020 Summer;72(3):298-304.
- Lawson S, Sacks A. Pelvic Floor Physical Therapy and Women’s Health Promotion. J Midwifery Womens Health. 2018 Jul;63(4):410-417.